Miód – nektar bogów, który kojarzy nam się z lepkością i niesamowitą słodyczą. Naturalny miód pszczeli ze swojej płynnej konsystencji zmienia się na postać skrystalizowaną. Istnieje jeszcze jedna odmiana miodu – skremowana. Przez zawodowych pszczelarzy określana jest jako ekskluzywna, pełni swego rodzaju niszę pszczelarskich produktów. Dlaczego? Sprawdźcie sami 🙂
Dzięki kremowaniu miód uzyskuje kremową konsystencję i łatwo wyjmuje się go z naczynia i rozprowadza np. na pieczywie.
Technika przygotowania miodów kremowych (kremowanych) polega na mechanicznym mieszaniu świeżo pozyskanej patoki (tj. miód w stanie płynnym) aż do momentu krystalizacji. Dzięki temu miód ten nie krystalizuje na twardo. Należy dodać, że w trakcie tego procesu nic się do miodu nie dodaje, ani nic się z niego nie zabiera, a miód kremową konsystencję utrzymuje przez kilka miesięcy (nawet rok).
Niezwykle ważne jest to, że poddany takiej obróbce miód zachowuje wszystkie swoje właściwości zdrowotne i pozostaje produktem wysokiej jakości. Ponadto, kremowany miód ładniej się prezentuje, jest puszysty i nie spływa, dzięki czemu nie grożą nam plamy na ubraniach. Co więcej i co dla niektórych może okazać się dużym plusem, miód w takiej postaci nie lepi się do rąk.
Miód kremowany nie wymaga ponownego roztapiania jak w przypadku tradycyjnego krupca, dzięki czemu nie traci cennych właściwości i zachowuje aromat. Może być grubiej nakładany na pieczywo, przez co łatwiej zwiększyć ilość jego spożycia np. u dzieci. Jest doskonałym zamiennikiem popularnych kremów czekoladowych.
Na rynku spożywczym można spotkać wiele mieszanek miodów kremowanych. Najczęściej miód łączony jest z truskawką, maliną, porzeczką czy orzechem. Wszystko po to, by wydobyć głębie smaku i aromatu oraz zadowolić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających konsumentów. A jak wiemy, najbardziej wymagające są dzieci J Jeśli Ty również masz problem z przekonaniem swojego dziecka do jedzenia zdrowych produktów, w zamian słodyczy, koniecznie wypróbuj miody kremowane. Mają szereg właściwości, o których możesz przeczytać poniżej.
Miód kremowany:
- ma wpływ na metabolizm komórkowy,
- niszczy bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne,
- ma działanie detoksykujące.
Zawarte w miodzie żelazo jest niemal w całości przyswajalne i szybko wbudowywane w hemoglobinę. Bursztynowy smakołyk może też zmniejszać toksyczne działanie używek – alkoholu czy kawy – zawarta w miodzie fruktoza odtruwa organizm, zobojętnia szkodliwe działanie kawy, alkoholu i innych używek.
Niezwykle cenną cechą miodu jest wiązanie i neutralizowanie toksyn pochodzących ze skażonego środowiska. Miód nie ma zanieczyszczeń chemicznych, ponieważ pszczoły są bardzo wrażliwe na toksyny i wyginęłyby, zbierając zanieczyszczony nektar czy spadź
Ciekawostka 🙂
Nazwa miesiąc miodowy wzięła się stąd, że w dawnych czasach nowożeńcy jedli miód jako środek wzmacniający, by mieć zdrowe dzieci. Miód, z racji odżywczych i wzmacniających właściwości, jest uważany za afrodyzjak.
Miód – naturalne zdrowie zamknięte w słoiku! Spróbujcie również wersji kremowanej i cieszcie się niepowtarzalnym smakiem!.