Miód, który od pewnego czasu wkracza na salony!
O jego właściwościach prozdrowotnych możemy pisać długie historie! Ale skupimy się na najważniejszych elementach i chętnie je dla Was przedstawimy .
Nawłoć kwitnie od sierpnia aż do października, przepięknie pachnie, a jej wysokie łodygi uginają się pod ciężarem złocistożółtych kwiatów. Pod koniec lata, kiedy większość roślin przekwita, nawłoć przyciąga uwagę, dumnie prezentując się na tle więdnącej konkurencji. Nawłoć pospolita, kanadyjska lub późna, to trzy najpopularniejsze odmiany tej niezwykle wartościowej dla zielarzy i pszczelarzy rośliny. Dla pszczół stanowi cenny pożytek, który może im zapewnić przetrwanie w okresie jesienno-zimowym. To jeden z najpóźniejszych pożytków, dlatego pszczoły pieczołowicie zbierają nektar kwiatów nawłoci, żeby przygotować sobie zapasy pożywienia na cały sezon. To główny powód, dla którego miód ten uznawany jest za rzadki i cenny, a pszczelarze muszą nim ostrożnie gospodarować.
Miody nawłociowe krystalizują się stosunkowo szybko, nawet w przeciągu kilku tygodni, dlatego rzadko kiedy możemy zobaczyć, jaką barwę przybierają w formie patoki. Są wtedy jasnobursztynowe, lekko herbaciane, ale tylko do czasu krystalizacji, po której znacząco jaśnieją, przyjmując kremowy, słomkowy kolor. Ich konsystencja jest zbliżona do gęstego masła, dzięki czemu miody te łatwo się nabiera i rozsmarowuje.
Miód nawłociowy działa na:
- układ oddechowy- miód ma działanie antyseptyczne i odpornościowe – wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych;
- układ moczowy- działa moczopędnie i przeciwzapalnie, co pomaga w walce z kamicą nerkową i problemami z pęcherzem;
- stany zapalne- substancje ślazowe i garbniki zwalczają stany zapalne stawów;
- wyczerpanie- regeneruje zmęczenie fizyczne organizmu oraz wyczerpanie psychiczne spowodowane stresem;
- serce i układ krwionośny- zawartość rutyny i kwertycyny poprawia ukrwienie żył i reguluje ukrwienie nerek
Te drogocenne właściwości powodują, że warto sięgnąć po miód nawłociowy i stosować go regularnie w swojej zbilansowanej diecie.
WARTO WIEDZIEĆ
- Miód nawłociowy posiada szerokie spektrum właściwości prozdrowotnych,
- Jeszcze kilkanaście lat temu był rzadkością, dziś coraz popularniejszy, szerzej dostępny, chociaż wśród pszczelarzy w dalszym ciągu uważany za niszowy,
- Szybko chłonie zewnętrzne zapachy, dlatego powinien być szczelnie zamykany,
- Z uwagi na dużą aktywność biologiczną, powinien być przechowywany w stosunkowo niskich temperaturach, bez dostępu do światła dziennego,
- Niesamowite walory smakowe sprawiają, że świetnie nadaje się jako dodatek do pieczywa i wielu potraw. Spełnia również rolę zamiennika cukru, jako składnik napojów, czy deserów.
- Miody nawłociowe mogą być stosowane jako składnik napojów elektorlitowych, skutecznie zastępujących chemiczne odpowiedniki. Nie ważne, czy pobudzi nas z rana, czy doda energii po intensywnym treningu, ważne, że zrobi to dobrze.