Produkty z niskim indeksem glikemicznym przeznaczone są głównie dla osób, które zmagają się z cukrzycą. Dzięki tym produktom mogą kontrolować poziom cukru we krwi. Z czasem niski indeks glikemiczny znalazł zastosowanie u osób, których celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów. Sprawdź, jakie produkty mają obniżoną zawartość cukru!
Indeks glikemiczny to system pomiaru, który klasyfikuje żywność według jej wpływu na poziom cukru we krwi. Został on stworzony na początku lat 80. przez dr Davida Jenkinsa, kanadyjskiego profesora. Tempo, w jakim różne pokarmy podnoszą poziom cukru we krwi, są zestawione w porównaniu ze wchłanianiem 50 gramów czystej glukozy. Czysta glukoza jest używana jako pokarm referencyjny i ma wartość IG równą 100.
Żywność o niskim indeksie glikemicznym jest preferowanym wyborem. Są to pokarmy powoli trawione i wchłaniane, powodujące wolniejszy i mniejszy wzrost poziomu cukru we krwi. Z drugiej strony należy ograniczyć żywność o wysokim indeksie glikemicznym. Produkty te szybko są trawione i wchłaniane, co powoduje szybki wzrost i spadek poziomu cukru we krwi.
Klasyfikacja indeksu glikemicznego:
* niski: 55 lub mniej;
* średni: 56–69;
* wysoki: 70 lub więcej
Uwaga!
Należy pamiętać, że żywności przypisuje się wartość IG tylko wtedy, gdy ta zawiera węglowodany. W związku z tym żywność bez węglowodanów nie znajdzie się na listach IG. Przykłady takich potraw obejmują:
* wołowinę;
* kurczaka;
* ryby;
* jajka;
* zioła;
* przyprawy.
Przy wyborze produktów o niskim indeksie glikemicznym nie trzeba już liczyć kalorii. Zobacz, co znalazło się na naszej liście:
* Chleb: pełnoziarnisty, wieloziarnisty, żytni, zakwas;
* Płatki śniadaniowe: płatki owsiane, otręby;
* Owoce: jabłka, truskawki, morele, brzoskwinie, kiwi i inne;
* Warzywa: marchew, pomidory, brokuły, kalafior, seler, cukinia i inne;
* Warzywa bogate w skrobię: słodkie ziemniaki z pomarańczowym miąższem, kukurydza, dynia;
* Rośliny strączkowe: soczewica, ciecierzyca, fasola po bretońsku, fasola półksiężycowata i inne;
* Makarony: makaron klasyczny, makaron sojowy, makaron wermiszelowy, makaron ryżowy;
* Ryż: ryż basmati, długoziarnisty, brązowy;
* Zboża: komosa ryżowa, jęczmień, kuskus perłowy, kasza gryczana, kasza manna;
* Nabiał i zamienniki nabiału: mleko, ser, jogurt, mleko kokosowe, mleko sojowe, mleko migdałowe
Duża zawartość cukru wpływa negatywnie na naszą sylwetkę, ale może być też pierwszym krokiem do cukrzycy. Warto więc zapoznać się z produktami o obniżonej zawartości cukru.