OLEJ Z CZARNUSZKI
Czarnuszka siewna, zwana też czarnuchą lub czarnym kminem, to przyprawa i roślina lecznicza znana już w czasach faraonów. Jak sama nazwa wskazuje jej nasiona mają głęboką, czarną barwę. Wyraźny, ostry, korzenny zapach sprawia, że są popularnym dodatkiem do serów, niektórych mięs, dań z kapusty i pszennych wypieków. Składają się aż w 40% z tłuszczu, co czyni je znakomitym surowcem do tłoczenia oleju.
Oleum Nigelle, czyli…
olej z czarnuszki siewnej. To produkt tłoczony na zimno o szerokim zastosowaniu kuchennym, leczniczym i kosmetycznym. Dzięki zawartości olejków eterycznych wykorzystywany jest do produkcji perfum. Stosuje się go także podczas wyrobu słodyczy i likierów. Olej ten doskonale sprawdza się także w warunkach domowych – może być przyjmowany jako suplement diety – doustnie, dodawany do potraw – na zimno, lub aplikowany bezpośrednio na włosy, skórę i paznokcie.
Olej z czarnuszki to źródło kwasów omega-3, bardzo istotnego – i często bagatelizowanego – składnika diety. Dodatkowo produkt ten wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz bakterio- i grzybobójcze. Regularnie stosowany wspiera odporność i poprawia procesy trawienne. Dzięki metodzie tłoczenia na zimno oraz braku rafinacji zachowuje cenne wartości odżywcze.
^ ŹRÓDŁO KWASÓW TŁUSZCZOWYCH OMEGA-3
Składniki
Olej z czarnuszki tłoczony na zimno
Zastosowanie
Olej z czarnuszki doskonale nadaje się do sałatek, surówek oraz innych dań serwowanych na zimno.
Przechowywanie
Przechowywać w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu. Po otwarciu przechowywać w temperaturze 4-10°C nie dłużej niż 3-4 tygodnie. Może wytrącić się naturalny osad lub zmętnienie – jest to zjawisko naturalne, które nie wpływa na wartość odżywczą oleju.
Olejek z czarnuszki to panaceum na wiele dolegliwości, począwszy od chorób układu oddechowego i pokarmowego, poprzez schorzenia układu krążenia i nerek, aż po problemy alergiczne i dermatologiczne. W starożytności wykorzystywano go także jako lek na żółtaczkę, ból zębów, a nawet jako antidotum po ukąszeniu węża.
Czarnuszka korzystnie wpływa na wiele organów wewnętrznych. Olej produkowany z tej rośliny znalazł zastosowanie w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego – wzdęć, nadmiernych gazów czy nieżytu żołądka. Czarnuszka wspomaga również pracę wątroby. Czarnuszka obniża poziom glukozy we krwi.
Reviews
There are no reviews yet.